Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 97 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 97 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 97 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 97 Cevabı

Günlük hayatta kullanılan bitkilerle ilgili metni okuyunuz.

Bitkilere kokusunu ve aromasını veren moleküllerin çoğu polifonksiyonel moleküllerdir. Polifonksi- yonel moleküller birden fazla fonksiyonel grup içerirler. Örneğin bir molekül hem alken hem de alkol özelliği gösterebilir. Aşağıdaki moleküllerin parantez içinde verilen fonksiyonel gruplardan hangilerini içerdiğini yazınız. (Alken, alkin, fenil, fenol, alkol, eter, aldehit, keton, karboksilik asit, ester)

Vanilya: Orkide ailesinden tropikal bir bitki türüdür. Meksika ve Madagaskar’da çok yetişir. Kokusu özel ve tadı acıdır. Vanilya önceleri tapmaklarda koku vermek veya kötü ruhları uzak tutmak için kullanılırdı. Sonradan MeksikalIlar vanilyayı içeceklerine tat vermek amacı ile kullanmaya başladılar. Vanilya bitkisinin meyveleri 15-20 cm boyunda uzun çubuk şeklindedir. Meyve koparıldıktan sonra güneşte kurutulur. Kurutulan meyveler koyu kahve renkli kurumuş dal parçası gibi görünür. Kurutulmuş vanilya çubuklarının aroması çok yoğundur. Bu nedenle toz hâline getirilerek kek ve tatlılarda az miktarda kullanılır.

Karanfil: Anavatanı Endonezya olup, tüm dünya mutfaklarında baharat
olarak kullanılır. Karanfil öğütülüp baharat olarak kullanılabileceği gibi ağızda çiğnemek sureti ile de tüketilebilir. Çiğnendiğinde nefesi taze ve temiz tutar. İçerdiği “Eugenol” maddesinin etkisi ile hafif ve orta şiddette diş ve dişeti ağrılarına karşı lokal uyuşturucu olarak kullanım alanı bulunur. Antibakteriyel etkisi vardır.

Tarçın: Tarçın ağacı Sri Lanka ve Güney Hindistan’a özgü 10-15 metre uzayabilen yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Tarçın ağacının gövdesi kabuk şeklinde soyulup kullanılıyor. Tarçının kokusu ve aroması, yapısındaki Sinnamaldehid molekülünden geliyor. Tarçın kabuğu toz haline getirilip pastalarda kurabiyelerde kullanılıyor. Kan şekerini düzenlediği bilinmektedir.

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 97 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 97 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar