Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 98 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 98 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 98 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 98 Cevabı

Söğüt Ağacı: Hemen hemen dünyanın her ülkesinde yetişen söğüt ağacının yaprak ve kabukları eski çağlarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılıyordu. Söğüt ağacında bulunan bu etken madde bugün bildiğimiz tanımıyla salisilik asittir. Laboratuvarda birtakım tepkimelerle salisilik asitten, asetilsalisilik asit elde edilir. Asetil salisilik asit (ASA) ağrı, ateş ve iltihaplanmayı azaltmak için kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca kan sulandırıcı etkisi de vardır.

Glikoz vefruktoz ile ilgili verilen bilgileri okuyarak sorulan cevaplayınız.
Bir monosakkarit olan glikoz, yaşam için en önemli karbonhidratlardan biridir. Bitkiler, fotosentez ile glikoz üretirler. Hem bitki hem de hayvan hücreleri glikozu enerji elde etmek için kullanır. Bir monosakkarit olan fruktoz ise meyve şekeri olarak bilinir. Ancak meyvelerde fruktoz ile birlikte glikoz da vardır ve meyvelerdeki glikoz ile fruktoz miktarı birbirine yakın değerdedir.

1) Glikoz ve fruktoz moleküllerinin kapalı formüllerini yazımz. Kapalı formülleri aynı, açık formülleri farklı olan maddelere ne denir?

2) Glikoz ve fruktozun açık formüllerinden yararlanarak içerdikleri benzer ve farklı fonksiyonel gruplan açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 98 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 98 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar