Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 99 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 99 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 99 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 99 Cevabı

Aşağıdaki alkollerin kullanım alanlarıyla ilgili metni okuyarak ilgili soruları cevaplandırınız.
İlk olarak Çin de görülen ve kısa bir sürede dünyaya yayılan Covid-19 virüsü, ölümcül sonuçlara sebep olan pandemiye dönüşmüş durumdadır. Virüsün yayılımını engellemek için çeşitli önlemler almamız gerektiğini DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) ve Sağlık Bakanlığımız belirtmektedir. Maske-me- safe-temizlik üçlemesi olarak sunulan önlemlere hepimizin uyması gerekmektedir. Ellerimizin temizliği büyük önem taşımaktadır. 20 saniye boyunca ellerimizi sabunla sık sık yıkayarak virüslerden ve bakterilerden büyük ölçüde korunmaktayız. Fakat su ve sabuna ulaşamayacağımız yerlerde, örneğin toplu taşımalarda yardımımıza el dezenfektanları ve Türk kültüründe çok önemli bir yeri olan kolonya koşar. 80 derece kolonyada bulunan etil alkol virüsün yağ molekülünden oluşan dış zarını yıkarak öldürür. Alkolün virüs, bakteri, mantar gibi mikroorganizmaları öldürme etkisi ve iyi bir çözücü olması nedeniyle tıpta kullanımı oldukça fazladır. Ayrıca etandiol antifriz ve biyoyakıt olarak kullanılmaktadır.
Tıpta ve sanayide kullanılan alkollerden metanol (metil alkol), etanol (etil alkol), 2-propanol (izopropil alkol), etandiol (glikol) ve propantriol (gliserin) formülleri aşağıda verilmiştir.

1) Pandemiye neden olan virüsü ve diğer mikroorganizmaları kolonyada bulunan etil alkol hangi özelliğinden dolayı öldürür?

2) Metinde verilen alkolleri nasıl sınıflandırılır? Şema halinde gösteriniz.

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 99 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 99 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar