12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 103 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 103 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 103 Cevabı

Doğada ivme kavramı oldukça önemlidir; çünkü avcı hayvanların “ani saldırı” yapabilmesinin sırrı ivmede yatar. Bu anlamda çitaların sadece hızları değil, o hıza ne kadar sürede ulaşabildikleri de dikkat çekicidir. Dünya’nın kaydedilmiş en hızlı koşucusu olan çita ise, 0-100 km/h arası hıza 3.1 saniyede çıkabilir, 103 km/sa (28 mİ sn) maksimum hızla koşabilir ve bu hızı yaklaşık 12 saniye boyunca (yaklaşık 350 metre) koruyabilir. Eğer bu hızda daha fazla koşmaya devam edecek olursa vücut sıcaklığı 46 derecenin üzerine çıkar ve bu sıcaklık değeri çitanın beynindeki nöronlara zarar vereceğinden ölümüne yol açabilir.
Afrika Kıtasında çitalarla ilgili bir araştırma yürüten gözlemciler izledikleri bir çitanın avını yakalamak için a = 13m/sn sabit ivmeyle hızlanarak koştuğunu kaydetmişlerdir.
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Çitanın avını yakalamak için harekete başladığı andan itibaren zamana (t-saniye) bağlı hızını ifade eden fonksiyonun kuralını bulunuz.

Çitanın avını yakalamak için zamana (t-saniye) bağlı aldığı yolu ifade eden fonksiyonun kuralmı bulunuz.

Çita maksimum hıza ulaştıktan sonra bu hızda koşarak avını yakalamak istemiş fakat vücut sıcaklığı çok yükseldiğinden koşmayı bırakmıştır. Çitanın avını yakalamak için harekete başladığı ilk andan koşmayı bıraktığı ana kadar yaklaşık olarak toplam kaç saniye geçtiğini bulunuz.

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 103 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 103 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!