12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 107 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 107 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 107 Cevabı

Kardan adam yapmak isteyen Doğa, yarıçapı 4 cm olan küre şeklinde bir kartopu yaparak belirli bir yükseklikteki karla kaplı bir tepeden yuvarlıyor. Tepeden düz zemine gelene kadar küre şeklini koruyarak, 22 saniye boyunca yuvarlanan kartopunun yarıçapının (cm), zamana (sn.) göre değişim hızını ifade eden/fonksiyonunun f(x) = 12/ √24x+1 şeklindedir. Doğa, elde ettiği bu ilk kartopu ile kardan adamın gövdesini oluşturuyor. Sonrasında kardan adamın başını oluşturmak için karla kaplı farklı bir tepeye çıkan Doğa yarıçapı 3 cm olan küre şeklinde bir kartopu yapıyor ve tepeden aşağıya doğru yuvarlıyor. Yuvarlandığı süre boyunca küre şeklini koruyan kartopunun yarıçapının (cm), zamana (sn.) göre değişim hızını ifade eden fonksiyonun kuralı  g(x) = 3(√x+1+3)2 / 64√x+1 şeklindedir.
Doğa’nın kardan adamın başını yapmak için oluşturduğu kartopunun yarıçapı gövdeyi oluşturmak için yaptığı kartopunun yarıçapının yansından 4 cm fazladır.
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Doğanın kardan adamın gövdesini yapmak için yuvarlayarak oluşturduğu kartopunun yarıçapının kaç cm olduğunu bulunuz.

Doğanın kardan adamın başını yapmak için yuvarlayarak oluşturduğu kartopunun kaç saniye boyunca yuvarlandığını bulunuz.

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 107 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 107 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!