12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 111 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 111 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 111 Cevabı

İki cisim arasındaki kütle çekim kuvveti (F) şöyle hesaplanır: Cisimlerin kütleleri (m) ve evrensel çekim sabiti (G) çarpılıp bulunan sonuç kütle merkezleri arasındaki mesafenin karesine bölünür.
Yukarıda Dünya’nın uydu üzerine uyguladığı kütle çekim kuvvetinin kütle merkezleri arasındaki mesafeye göre değişimini gösteren grafik verilmiştir. Kuvvet konum grafiğinin altında kalan alan kuvvetin yaptığı işi (joule) (jul) verir.
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Dünya ve uydunun kütle merkezlerinin birbirine olan uzaklığına (x) göre Dünya ’nın uyduya uyguladığı kuvvetin yaptığı işi veren denklemi bulunuz.

Dünya ile uydu arasındaki uzaklık 2,8 • 1012 metreyken 1,4-1012 metre olursa Dünyanın uyduya uyguladığı kuvvetin yaptığı işi bulunuz.

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 111 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 111 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!