12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 118 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 118 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 118 Cevabı

Yeni yapılmakta olan bir müzenin eni 5 m, boyu 10 m olan dikdörtgen biçimindeki sergi salonunun zeminine kenarları 10 cm ve 50 cm olan dikdörtgen şeklinde eş mozaikler döşenecektir. Mozaiklerin desensiz hâlinin tane fiyatı 2 Türk lirası, mozaiklerin üzerindeki desenlerin metrekare fiyatı 12 Türk lirasıdır. Sorumlu mühendis olan Arda Bey maliyeti azaltmak amacıyla en az desen alanına sahip karoyu seçmek istemektedir. Döşenecek alan için Arda Bey’e yukarıdaki gibi gibi 4 örnek mozaik getirilmiştir. Arda Bey mozaiklerin üzerindeki desenlerin alanlarını hesaplamak için 1. Tablo’da verilen, türevlenebilen fonksiyonların grafiği ile x ekseni ve verilen aralıklarla sınırlı bölgenin alanını hesaplayacaktır (Grafikler çizilirken eksenlerdeki her birim 2 cm olarak hesaplanmıştır. Alanlar hesaplandığında ondalık çıkan sonuçlara en yakın tam sayı alınacaktır.).
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Mozaiklerin üzerindeki desenlerin alanlarını hesaplamaya yarayan fonksiyonları bulup desene ait olan fonksiyonun numarasını belirleyerek 2. Tablo’yu uygun şekilde doldurunuz.

Döşeme işleminin en az maliyetle yapılabilmesi için Arda Bey’in seçmesi gereken deseni belirleyip toplam maliyeti hesaplayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 118 Cevabı 12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 118 Cevabı 12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 118 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 118 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!