12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 120 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 120 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 120 Cevabı

Mine sanatı, ilk örnekleri MÖ 13. yy. da Mısırda görülen ve günümüzde süs eşyaları ve takılarda uygulanmaya devam eden bir metal süsleme tekniğidir. Toz şeklindeki mineler; özel bir sıvının içerisinde macun hâline getirilip özel tekniklerle altın, gümüş veya bakıra uygulanabilmektedir. El Sanatları ve Takı Tasarımı Programı öğrencisi Esra, kütleleri aynı olan iki farklı modelde gümüş kolyelerin sadece görünen üst kısımlarını 0,6 cm kalınlığında renkli minelerle kaplayıp proje ödevi olarak sunmayı planlamaktadır. Analitik düzleme aktarılan tasarımlar ile ilgili bilgiler aşağıdaki gibidir:
1. ŞekiVde verilen kolyenin dış yarıçapı 2 cm ve iç yarıçapı 1,8 cm olan halkasının merkezi, analitik düzlemde (0,-2) noktasına yerleştirilmiştir. Kolyenin yeşil yapraklarının belirttiği yüzeyler y — x2, y = √8x ve y = √—8x eğrilerinin arasında kalmaktadır. Yapraklar arasına yerleştirilen ve merkezi y ekseni üzerinde olan pembe renkli mine uygulanacak dairenin yarıçapı 0,4 cm dir.
2. Şekilde dış yarıçapı 2 cm ve iç yarıçapı 1,8 cm olan ikinci kolyenin halkası da merkezi orijin olacak şekilde analitik düzleme yerleştirilmiştir. Kolyenin y—l doğrusunun y = 4 — x2 parabolünü kestiği A ve B noktalarıyla meydana gelen AB yayı ile parabol arasında kalan kısmı pembe renkli mineyle kaplanacaktır. Kolyenin yeşil mineyle kaplanacak kısmı ise merkezi (0,3) olan dairesinin yarıçapı 0,4 cm dir. Tabloda 1 cm3 lük kısma kısma uygulanan iki farklı renkteki minenin birim fiyatları verilmiştir.
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Birinci ve ikinci kolyelerin pembe ve yeşil renkli mine ile kaplanacak yüzeylerinin alanlarını hesaplayınız.

Mine ile kaplanmış gümüş kolyelerden hangisinin maliyet fiyatının daha uygun olacağını bulunuz (Sonuçlarınızı yüzde birler basamağına göre yuvarlayınız. π ≅ 3,14 alınız.).

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 120 Cevabı 12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 120 Cevabı 12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 120 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 120 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!