12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 128 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 128 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 128 Cevabı

Cemile Öğretmen, öğrencilerine İyi Şeyler Yapıyoruz Kulübü ile birlikte bir özel eğitim kurumuna yapacakları ziyaret esnasında oradaki öğrencilerle oynamaları için bir misket oyununu şu şekilde anlatıyor: “Oyunda yere bir çember çizilir. Bu çizilen çemberin içine daha küçük yarıçaptı bir çember çizilip bu çemberin üzerine yeterli sayıda misket aralarında boşuk kalmayacak şekilde dizilir. Yere çizilen çemberin merkezinden 3 metre uzağa atış çizgisi çizilir ve oyuncular bu çizginin gerisinden kendi misketleri ile çember içindeki misketlere atış yapar. Oyunda amaç, çemberin içine yerleştirilmiş misketleri kendi misketi ile çarpıştırıp misketlerin çemberin dışına çıkmasını sağlamak ve böylece dışarı çıkan misketleri kendi misketlerine katmaktır. Eğer oyuncunun attığı misket, çizilen çembere teğet geçerse bir atış hakkı daha kazanılır ve ikinci atış oyuncunun misketinin durduğu yerden yapılır.
Cemile Öğretmen, çocuklara oyunu atış çizgisini x ekseni kabul edip analitik düzlemin 1. bölgesinde 1 metre 1 birim olacak şekilde modelleyip anlatmak istemiştir.
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Yarıçapı 1 metre olarak belirlenen çember x = 1 doğrusuna teğet olarak çizilmiştir. Oyuna başlayan Mustafa misketini y = 4/3 x + n doğrusu boyunca hareket ettirip ikinci bir atış hakkı kazanmıştır. Mustafa’nın ilk atış yaptığı noktayı bulunuz.

Mustafa’nın ilk atışından sonra ikinci atış yaptığı nokta, atış çizgisine 4 birim uzaklıktadır. Mustafa’nın vurmaya çalıştığı misketlerin bulunduğu çemberin genel denklemi x2 + y2 — 4x — 5y + 10 = 0 dır. Mustafa’nın misketinin ilk atışta durduğu noktadan yapabileceği bazı atışların izleyeceği yol denklemleri tabloda verilmiştir. Bu bilgilere göre verilen tablodaki eksik bilgileri tamamlayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 128 Cevabı 12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 128 Cevabı 12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 128 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 128 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!