12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 19 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 19 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 19 Cevabı

Kardeşine hediye etmek için bir balon satın alan Sare, balonu şişirirken balonun önce çok hızlı büyüdüğünü daha sonra büyüme hızının yavaşladığını fark etmiştir. Balonun belirli bir hacme eriştiğinde de patladığını görmüştür. Buradan yola çıkan Sare, balonun yarıçapının zamana bağlı değişim grafiğini çizerse bunun logaritmik fonksiyonların grafiğine benzeyeceğini düşünmüştür. Bunu gözlemlemek için küre şeklinde büyük boy bir balon satın almıştır.
Sare, başlangıçta yarıçapı 5 cm olan küre şeklindeki balonu bir pompa yardımıyla şişirmeye başlamıştır. Balon, şişirme işleminin her anında küre şeklini korumaktadır. Sare, 3. saniyede balonun yarıçapını 15 cm olarak ölçmüştür ve elde ettiği tüm verilerle de balonun yarıçapının (cm), zamana (saniye) göre değişim grafiğini aşağıdaki gibi çizmiştir.
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Şişirme işlemi sırasında balonun yarıçap uzunluğunun zamana bağlı değişimi r (t) = a + log2 (t + b)a ile ifade edildiğine göre a ve b gerçek sayılarını bulunuz.

Pompa yardımıyla şişirilmeye devam eden balon 121 500π cm3 hacme ulaştığı an patlayacağına göre balonun kaçıncı saniyede patlayacağını bulunuz.

Balon, küre şeklini koruyacak şekilde bir ayrıtının uzunluğu 70 cm olan küp şeklindeki bir kutuya yerleştirilmek isteniyor. Balon şişirilmeye başlandıktan sonra kutuya sığabilmesi için balonun yarıçapının en çok kaç cm olması gerektiğini bulunuz.

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 19 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 19 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!