12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 22 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 22 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 22 Cevabı

Ali, bir belgeselden donmak üzere olan kişilerin vücut ısdarının belirli bir değerin altına düştüğünde vücutta hipotermi gerçekleştiğini öğrenmiştir.
Daha sonra aklına fizik dersinde öğrendiği Newtoriun Soğuma Yasası gelmiş ve insanların vücut sıcaklığını hesaplamak için bu yasayı kullanmayı düşünmüştür. Buradan hareketle hipotermi ve Newton’un Soğuma Yasası hakkında araştırma yaparak aşağıdaki bilgilere ulaşmıştır:
Hipotermi, 36 – 37 °C olan normal vücut sıcaklığının 35 °C den aşağı düşmesi hâlinde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genellikle yağmur, rüzgâr, kar veya soğuk suya maruz kalma gibi faktörler tarafından tetiklenir. İnsan vücudu bulunduğu ortamla ısı alışverişine girer ve bu alışverişten ortamın ısısına göre etkilenir. Çok soğuk suya giren birinin vücudu hızla ısı kaybeder. İsviçre Derecelendirme Sistemi, iç organların sıcaklık durumuna göre verdiği tepkilerden yola çıkarak bir sınıflandırma yapmıştır. Aşağıdaki tabloda vücudunda hipotermi gelişmiş olan bir insanın hangi sıcaklık aralığında ne gibi belirtiler gösterdiği yer almaktadır.
Bir cismin herhangi bir zaman diliminde sıcaklığının değiştiği oran, kabaca kendisinin sıcaklığı ile çevresindeki ortamın sıcaklığı arasındaki farkla orantılıdır. Bu olaya Newton’un Soğuma Yasası denir ve H cismin t anındaki sıcaklığı, Hs ortam sıcaklığı, H0 cismin t — O anındaki sıcaklığı, k sayısı da denklemin orantı sabiti olmak üzere H = Hs + (Ho — Hs) . e-kt  ile ifade edilir.
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Vücut sıcaklığı 37 °C olan bir kişi -20 °C deki buz tutmuş bir gölün üzerinde yürürken vücut sıcaklığının 10 dakikada 0,5 °C düştüğü biliniyorsa bu kişinin aynı şartlar altında 2 saat sonra Newton’un Soğuma Yasasına göre vücut sıcaklığının kaç °C olacağını hesaplayıp tabloya göre hipotermi derecesini ve vücudun verdiği tepkileri bulunuz.

Vücut sıcaklığı 37 °C olan farklı bir kişi hava sıcaklığı -20 °C iken gölün üzerinde yürürken buz kırıldığı için suyun içine düşmüştür. Bu kişinin vücut sıcaklığı 3 dakika içinde 34 °C ye inerse İsviçre derecelendirme sistemine göre 4. dereceden önce müdahale edilmesi için kaç kaç dakika içinde bu kişiye acil yardım ve müdahale edilmesi gerektiğini bulunuz. (ln 40/57 ≅ -0,35 ve ln 54/57 ≅ -0,05 alınız.).

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 22 Cevabı 12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 22 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 22 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!