12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 24 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 24 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 24 Cevabı

Aşağıdaki görselde her biri kendi içerisinde eş daire dilimlerine ayrılmış dört adet çark verilmiştir. Başlangıçta ibreler bulundukları dilimlerin ortasındadır ve yerleri sabittir.
f değer kümesi reel sayılar olan bir fonksiyon olmak üzere 1. çark çevrilip/fonksiyonunun tanım kümesi oluşturuluyor. 2, 3 ve 4. çarklar sırasıyla çevrilerek/fonksiyonunun kuralı belirleniyor. Örneğin çarklar çevrilip görseldeki konuma sabitlendiğinde
f : Z+ — R, f(n)=n3-(n+2)
f fonksiyonu elde edilir ve elde edilen cebirsel ifade bir dizinin genel terimi olduğundan
an =n3 – (n+2)
biçiminde yazılabilir.
Çarklar görseldeki konumundayken
I. Alev, bütün çarkları pozitif yönde 540° döndürüyor ve fA fonksiyonunu elde ediyor.
II. Çarklar Alev’in bıraktığı konumdayken Betül bütün çarkları negatif yönde 180° döndürüyor ve fB fonksiyonunu elde ediyor.
III. Çarklar Betül’ün bıraktığı konumdayken Cemal bütün çarkları pozitif yönde 360° döndürüyor ve fC fonksiyonunu elde ediyor.
IV. Çarklar Cemalin bıraktığı konumdayken Defne bütün çarkları pozitif yönde 120° döndürüyor ve fD fonksiyonunu elde ediyor.
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Tablodaki boşlukları uygun şekilde doldurunuz.

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 24 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 24 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!