12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 26 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 26 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 26 Cevabı

Ayşe Hanım temmuz ayında pazardan aldığı domatesleri buzdolabına koymayı unuttuğu için birkaç gün sonra domateslerin çürümeye başladığını gözlemlemiştir. Bu sebeple içlerinden sağlam olanları ayırıp onları hemen buzdolabına koymuştur. Domateslerin çürüme süreci ile ilgili araştırma yapan Ayşe Hanım’ın oğlu Ali aşağıdaki bilgilere ulaşmıştır:
Bakteriler, bitkiler ve hayvanlara göre çok hızlı şekilde ve ikiye bölünerek çoğalır.
Bazı bakteriler için ideal bölünme sıcaklığı 24° C olup buzdolabında saklama koşulları 0°C ile 4° C arasındadır.
Bakterilerin ideal bölünme koşulunda ikiye bölünme süresi 8 dakikadır. Ortamdaki her 12°C lik soğumada ikiye bölünme süresi iki katına çıkmaktadır.
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Bakterilerin sıcaklığa bağlı ikiye bölünme süresini veren fonksiyonun kuralını yazarak bu fonksiyonun grafiğini çiziniz.

Bir adet bakteriden bölünme sonrası oluşan bakteri sayısını, n bölünme sayısı ve As = {1,2,3,4,5} olmak üzere an: As → R, (an) sonlu dizisinin genel terimini yazınız ve grafiğini çiziniz.

Herhangi bir gıda için 256 dakika sonra ideal sıcaklıkta oluşabilecek bakteri sayısının 0°C de oluşabilecek bakteri sayısına oranını bulunuz. Bulduğunuz bu oranı gıda saklama koşulları ile ilişkilendirerek yorumlayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 26 Cevabı 12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 26 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 26 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!