12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 31 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 31 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 31 Cevabı

Osmanlı döneminde İstanbul’da “Esnaf Mehteri” denilen mehter grubunun müzikleri ve göz alıcı kıyafetleri ile kendilerine has tören yürüyüşleri vardı. Esnaf Mehterinde yürümeye sağ ayakla başlanır, üç adımdan sonra durularak sola cephe gösterilir, sonra sol ayakla tekrar yürümeye başlanıp üç adımdan sonra aynı şekilde sağa cephe gösterilirdi. Mehter, kendilerini seyredenlere cephe göstererek daha azametli görünmeyi ve müziklerini her yere duyurmayı amaçlardı.
Yukarıda belirtilen kültürel mirasımızı matematiksel olarak ifade etmeyi düşünen Alper, bunun için aşağıdaki
yönergeyi oluşturmuştur:
• Üçlü sıranın ortasında bulunan bir mehteran sağ ayağıyla başlayıp her üç adımda 90° lik açıyla, ardışık olarak ilk önce sola daha sonra sağa şeklinde devam ederek cephe göstermekte ve her cephe göstermede kendisinin sağında veya solunda aynı doğrultuda olan arkadaşının sırtını görmektedir.
• Her seferinde ilk yürüyüşe başladıkları başlangıç noktası, cephe gösterdiği nokta ve sırtını gördüğü arkadaşına ait nokta birleştirildiğinde dik üçgen elde edilmektedir.
• Mehteranın her bir adımı 50 cm ve birbirine paralel olan yürüyüş sıralarının arası 80 cm dir.
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Alper’in oluşturduğu modellemede ilk iki cephe göstermeye kadar oluşan üçgenlere ait görsel aşağıdaki gibi olduğuna göre 3 ve 4.cephe göstermeye kadar olan üçgenleri çizerek bu üçgenlerin alanlarmı(metrekare) ve hipotenüslerini(metre) cephe gösterme sayısına(n) bağlı olarak ifade eden dizilerin genel terimlerini oluşturunuz.

Alperin modellemesinde üçgenlerin hipotenüslerinin oluşturduğu dizinin indirgeme bağıntısını bulunuz.

Alper in oluşturduğu modellemeden elde edilen üçgenlerden birinin alanı 1/ log642 m2 buğuna göre bu üçgenin oluşabilmesi için mehteranın kaç metre ilerlemesi gerektiğini bulunuz.

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 31 Cevabı 12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 31 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 31 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!