12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 44 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 44 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 44 Cevabı

Günümüzde televizyonlar çeşitli boyutlarda satdmaktadtr. Yapdan bir araştırmaya göre yeni bir televizyon satın almanın en önemli nedenlerinden biri, daha büyük ekranlı televizyonlara olan taleptir. Ancak televizyon alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, televizyonu koyacağınız odanın büyüklüğü ve oturma planıdır yani televizyonu hangi mesafeden izlemeniz gerektiğidir.
Yandaki görselde verilen KLNM dikdörtgeni TV ekranıdır. [KL] //[OP]//[MN] R(=[OP], OZP TV izleme açısı, [ RZ ] açıortay ve RZ \ TV izleme mesafesidir. En iyi izleme deneyimi, görüş alanının belirli bir derece ile ekranı kaplaması ile sağlanır. Bu açıya izleme açısı denir ve şirketler, ideal izleme açısı için araştırmalar yapmaktadır. Keyifli bir izleme için izleme mesafesi sabit kalmak üzere T Şirketine göre 40° lik, S ŞirketVne göre ise 30° lik bir izleme açısı tavsiye edilmektedir (Kişinin gözleri arasındaki mesafe ihmal edilecektir.).
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Evine 42 cm genişliğinde ve 24 cm yüksekliğinde
bir televizyon alan Ahmet Beyin T Şirketinin önerdiği izleme açısında televizyon izlemesi için TV izleme mesafesini bulunuz (tan 40°≅ 0,84 alınız.).

Mehmet Bey, tablodaki modellerden odasının boyutlarına uygun olan en büyük ekrana sahip televizyonu almak istemektedir. Bunun için T Şirketinin önerdiği izleme mesafesini dikkate aldığında odasının boyutları G model televizyon için yeterli olmadığından F model televizyonu seçmesinin uygun olduğunu görüyor. Buna göre Mehmet Bey in S Şirketinin önerisini baz aldığında hangi televizyon modelini seçmesinin uygun olacağını bulunuz (y 3 ≅ 1,7 alınız.).

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 44 Cevabı 12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 44 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 44 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!