12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 47 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 47 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 47 Cevabı

Dönme dolap 1. Görselde olduğu gibi, bir ana direk ile merkezinden tutturulmuş, ana direği destekleyen yan direklerle ayakta durması sağlanmış çember şeklindeki eğlence aracıdır. Çember üzerine yerleştirilen oturaklara binen insanlar, saatin tersi ya da saat yönünde dönme dolap döndükçe dönerler. Böylece sürekli yükselip alçalırken aynı zamanda ana direğe olan uzaklıkları artar ya da azalır.
2. Görselde dönme dolap, çemberin merkezi orijin ve y ekseni ana direği üzerinde olacak şekilde, koordinat sistemi üzerinde modellenmiştir. Bu modelde dönme dolabın oturaklarının çemberin merkezine olan uzaklığı 1 birimdir. Dönme dolap pozitif yönde dönmektedir ve çember üzerindeki A noktasında bulunan bir kişinin dönme açısı x olarak tanımlanmıştır.
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

x ekseni ile 30° lik dönme açısı yapan bir kişinin pozitif yönde 2x derece daha döndüğünde yerden yüksekliği h olmak üzere 30° lik konumdan bu kez negatif yönde 3x derece döndüğünde yerden yüksekliği yine h olmaktadır. Buna göre x in alabileceği değerler kümesini bulunuz.

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 47 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 47 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!