12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 62 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 62 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 62 Cevabı

Albert Einstein’in görelilik ilkesinin bir sonucu olan Lorentz daralması başka bir deyişle uzunluk büzüşmesi, ışık hızına yakın hızlarda hareket eden bir cisim sabit duran bir gözlemci tarafından daha kısaymış gibi görünmesi olarak ifade edilmektedir. Bu daralmanın miktarı cismin hızına bağlıdır. Aşağıdaki görselde verilen örnekte olduğu gibi cismin hızı ışık hızına yaklaştıkça gözlemciye göre cismin uzunluğu da sıfıra yaklaşacaktır. Cisim ile birlikte hareket eden bir gözlemci için cismin uzunluğu normal olarak görünecektir. Görelilik ilkesine göre,
Lorentz daralma formülü L (v) = Lo . √ 1- v2 /c2 biçimindedir.

Formüle göre L fonksiyonu, v hızına sahip bir nesnenin gözlemciye göre uzunluğunu ifade eden fonksiyondur. Denklemdeki Lo, hareketsiz haldeki nesnenin uzunluğu ve c ışık hızıdır.
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Limv→c L(v) ifadesinin değerini bulunuz.

Gerçek uzunluğu 100 metre olan bir cismin hızı v = c/10  km/sn lik hıza yaklaştığında Lorentz daralma
formülüne göre bu cismin uzunluğunun sabit duran bir gözlemci tarafından yaklaşık olarak kaç metre olarak görüneceğini hesaplayınız (/11 ≅ 3.31 alınız.).

L fonksiyonunun v = c apsisli noktasında limit değerinin olup olmadığını bulunuz.

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 62 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 62 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!