12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 64 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 64 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 64 Cevabı

Taksimetre, taksilerde hizmet bedelinin hesaplanması amacıyla kullanılan cihazdır. Taksilerde ödenen ücretler bölgelere ve şehirlere göre farklılık göstermektedir. Bir taksimetrenin normal çalışma esnasında ücretlendirme sistemi şöyledir:
• Taksimetrenin bir açılış ücreti vardır. 1 km sonra belirlenen sabit ücret açılış ücretine eklenir. Bundan sonra her kilometre için toplam ücrete km başına belirlenen sabit ücret eklenir.
• Taksi duruyorsa yada 15 km/sa. ve altında bir hızla yol alıyorsa taksimetre otomatik olarak bekleme konumuna geçer. Bekleme konumunda taksimetre her 1 dakika dolduğunda belirlenmiş olan bekleme ücretini toplam ücrete ekler.
İstanbul’da 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren uygulanan güncel sarı renkli taksi açılış ücreti 5.55 TL, kilometre başına ücreti 3.44 TL ve bekleme ücreti ise her 1 dakika için 53 kuruştur. Belirtilen tarifenin uygulandığı dönemde Ataşehir’den Kadıköy’e sarı taksiye binerek gitmek isteyen bir yolcu, yolun yoğunluk durumunu öğrenmek için İstanbul trafik yoğunluk haritasını açmıştır. Haritada bindiği noktadan varış noktasına kadar olan mesafenin 5 km olduğunu ve yolun 3000 ile 3500. metreler arasındaki bölümünde trafiğin yoğun olduğunu görmüştür. Taksi trafiğin yoğun olduğu 3000. km den başlayarak 3500. km nin sonuna kadar 15 km/sa. sabit hızla gitmiş, yolun diğer bölümlerinde ise 15 km/sa. den daha hızlı hareket etmiştir.
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Yolcunun Ataşehir’deki biniş noktasından Kadıköy’deki varış noktasına kadar taksiyle yaptığı yolculuğunda taksimetrenin gidilen mesafeye (km) göre ücretlendirme tarifesini ifade eden f fonksiyonunun kuralını bulunuz ve grafiğini çiziniz.

Birinci soruda elde ettiğiniz f fonksiyonuna göre aşağıdaki tabloda verilen ifadelerden doğru olanların karşısına D, yanlış olanların karşısına Y yazınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 64 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 64 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!