12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 71 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 71 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 71 Cevabı

Eymen Öğretmen türev konusuna başladığında öğrencilerine ilk olarak türevin tanımını yapar ve türev alma kurallarını anlatır. Sonra konuyu daha eğlenceli ve görsel hâle getirebilmek için “TürevMakinesi”adını verdiği makineyi tahtaya çizer. Yanda görseli verilen bu makineye giriş kısmından üç boyutlu geometrik cisimler atılacağını ifade eder. Geometrik cisimlerin kenar uzunluğu değişkenine bağlı fonksiyon üreten makine; üzerindeki ibre 1 e getirilirse giriş kısmından atılan geometrik cismin yüzey alanını veren fonksiyonun türevini, 2 ye getirilirse giriş kısmından atılan geometrik cismin hacmini veren fonksiyonun türevini almaktadır.
Makineye sırayla üç geometrik cisim atılmıştır. Geometrik cisimlerin her biri atıldıktan sonra sınıftaki bir öğrenci tahtaya gelerek ibreyi 1 ya da 2 ye doğru çevirmektedir. İlk atılan geometrik cisimden üretilen fonksiyon f1 , ikinci atılan geometrik cisimden üretilen fonksiyon f2 ve üçüncü atılan geometrik cisimden üretilen fonksiyon f3 olmak üzere şeklinde tanımlanan f parçalı fonksiyonu oluşturulmuştur.
Aşağıdaki tabloda makineye atılan üç geometrik cisim ve tahtaya çıkan öğrencilerin makine üzerindeki ibreyi hangi yöne çevirdiği ile ilgili bilgiler verilmiştir:
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Tablodan faydalanarak üretilen f1 f2 ve f3 fonksiyonlarının kurallarını bulunuz.

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 71 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 71 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!