12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 73 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 73 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 73 Cevabı

Bir üretim sürecinde maliyet, ürün miktarına bağlı bir
fonksiyon olarak yazılabilir. Üretim maliyetinin, üretim miktarına göre değişim oranına “marjinal üretim maliyeti” denir. Başka bir deyişle “marjinal üretim maliyeti” üretimi bir birim artırmak istediğinizde maliyette ortaya çıkan artış miktarıdır.
Örneğin f(x) belli bir zaman aralığında x birim ürün üretmek için gerekli olan maliyet olmak üzere ürünün bir birim arttırılması ile ortaya çıkacak üretim maliyet artışı marjinal üretim maliyetini verir. Bu da maliyet fonksiyonunun türevi alınarak hesaplanır. Maliyet eğrisi üzerindeki herhangi bir noktadan geçen teğetin eğimi marjinal maliyet değerini vereceğinden eğri üzerinde teğet çizilemediği ya da birden fazla eğri çizilebildiği noktalarda marjinal maliyet hesaplanamaz.
Grafik, yurt dışından dövizle aldığı ham maddeyi işleyerek üretim yapan bir firmanın belli bir zaman aralığındaki üretimine bağlı maliyetini göstermektedir. 10. ton üretim yapıldığında arızalanan bir makinenin tamir giderleri sebebiyle üretim maliyeti farklılık göstermiştir. Ayrıca 15. ton üretim sırasında dövizdeki ani düşüş üretim maliyetlerini birden düşürürken 22. tondan itibaren ise dövizdeki dalgalanmalar üretim maliyetlerini etkilemiştir.
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

a) Hangi üretim değerlerinde marjinal maliyetin hesaplanamayacağım bulunuz.

b) Üretim maliyetinin ani değişimlere uğramaması durumunda hangi üretim değerinde marjinal maliyetin hesaplanamayacağım bulunuz.

c) Marjinal maliyetin hesaplanabileceği üretim aralıklarını bulunuz.

İ
lk 15 tonluk üretim maliyetini veren f fonksiyonun kuralı f(x) = x3 —6x2 + 15x olduğuna göre 8. tondaki üretim artışının marjinal maliyetini bulunuz.

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 73 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 73 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!