12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 79 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 79 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 79 Cevabı

Bakteriler üremek için et, süt, balık gibi protein yönünden zengin besinleri tercih eder. Besinleri dondurma işlemi bakterileri öldürmez ancak üremelerini durdurur. Buzdolabından çıkarılan hayvansal bir besin sıcaklığı arttıkça bakteri üretmeye ve içerisinde bulunan proteini kaybetmeye başlar. Bir biyolog, yaptığı deney sonucunda buzdolabından çıkarılan içinde 350 gr protein bulunan hayvansal bir gıdadaki bakteri sayısının ortam sıcaklığına göre 2° C ile 18 °C derece arasındaki değişimini s(c)= 104 • c2 — 2 • 104 – c + 5 • 105 şeklinde modellemiştir. 1. Grafik’te ortam sıcaklığının (°C) zamana (saat) göre değişimini, 2. Grafik’te ise besin içindeki protein miktarının (gram) bakteri sayısına göre (S) değişimini göstermektedir.
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

a) Besin içindeki protein miktarının zamana bağlı anlık değişim hızını veren fonksiyonun kuralını bulunuz.

b)Üçüncü saatteki protein miktarının zamana bağlı anlık değişim hızını bulunuz.

İkinci saatteki bakteri sayısının zamana bağlı anlık değişim hızını bulunuz.

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 79 Cevabı 12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 79 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 79 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!