12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 82 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 82 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 82 Cevabı

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan obezite, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Vücutta fazla miktarda yağ birikmesinin nedeni ise kilo artışıdır. Obezite başka sağlık sorunlarına ve çeşitli çeşitli hastalıklara da yol açmaktadır. Bu hastalıkların başında diyabet ve hipertansiyon gelmektedir. Diyabet, kandaki şeker oranının; hipertansiyon ise damarlardaki kan basıncı seviyesinin yükselmesiyle oluşan hastalıktır.
Dr. Erdem Bey kilo artışının diyabet ve hipertansiyon hastalıklarına etkisi ile ilgili yapacağı araştırma için bir hastasının gerekli testlerini yaptırarak kilo artışını ve bu iki önemli hastalığa karşı risk durumunu 6 ay boyunca takip ediyor. Hastasının kilo ölçümleri sonuçlarına göre zamana (t) bağlı fazla kilosunu(y) ikinci dereceden bir fonksiyon olarak ifade edip [0,6] nda aşağıdaki grafik ile gösteriyor. Hipertansiyon ve diyabet hastalıklarına yakalanma riskinin yüzdesini veren, hastasının fazla kilosuna bağlı u ve v fonksiyonlarının kurallarını da aşağıdaki tabloda belirtiyor.
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Hastanın zamana bağlı (ay), fazla kilosunu (kg) ifade eden f fonksiyonunun kuralını ve hipertansiyona yakalanma riskinin fazla kilosuna bağlı anlık değişim oranının kuralını bulunuz.

Hastanın diyabete yakalanma riskinin geçen süreye bağlı anlık değişim oranını ve bu oranın 4. ayda alacağı değeri bulunuz.

Hastanın 5. ayda hipertansiyona yakalanma riskinin geçen süreye bağlı anlık değişim oranının diyabete yakalanma riskinin fazla kilosuna bağlı anlık değişim oranının yaklaşık kaç katı olacağını bulunuz.

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 82 Cevabı 12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 82 Cevabı 12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 82 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 82 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!