12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevabı

Üç boyutlu (3B) kalem, elde kullanılan bir üç boyutlu yazıcı olarak tanımlanabilir. Üç boyutlu kalemi, üç boy utlu yazıcıdan farklı olarak bilgisayarda tasarlanmış bir çizim için elimizle kontrol edebiliyoruz. Üç boyutlu yazıcıda motorların yaptığı x, y ve z eksenlerindeki hareketleri kendimiz yapıyor ve oluşan katmanlardan bir model elde edebiliyoruz. Böyle bir üç boyutlu kalem üreten şirkette, yeni üretilen kalemlerin en ideal perakende satış fiyatını belirlemek üzere görevlendirilen satış sorumlusu Samet Bey ile satış elemanı İsa Bey arasında aşağıdaki konuşma geçmiştir:
Samet Bey: Satış fiyatını belirlemeden önce üretim maliyetini hesaplamalıyız. Sabit gider olarak üç boyutlu kalemlerin üretimi için gerekli olan aletler ve makinelerin maliyeti için 10 000 Türk lirası ve ayrıca değişken gider olarak da üç boyutlu kalem başına başına düşen plastik ve buna benzer diğer materyaller için 40 Türk lirası harcandı.
İsa Bey: Yeni ürettiğimiz üç boyutlu kalemin çok satılacağını düşünüyorum ancak fiyatı çok yüksek olursa o zaman satın alan kişi sayısında azalma olur. 
Samet Bey : Haklısınız bu konuda pazar araştırması yaptık ve üç boyutlu kalemin fiyatının artması ile
satışların azaldığı sonucuna ulaştık. Uzmanlarımız fiyata bağlı talebi belirleyebilmek için aşağıdaki fiyat-satış miktarı grafiğini hazırladılar.
Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

m maliyet fonksiyonu olmak üzere n adet üç boyutlu kalemin üretim maliyetini veren fonksiyonun kuralını bulunuz.

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 83 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!