12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 95 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 95 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 95 Cevabı

Çamaşır makineleri sıkma işlemini yaparken tamburun dönüş hızı dakikadaki ya da saniyedeki devir sayısı ile ölçülmektedir. Saniyedeki devir hızı Hz birimi ile dakikadaki devir hızı ise rpm ile ifade edilir, rpm ve Hz arasında
1 rpm = 1/60 Hz eşitliği vardır. Devir hızı, yıkanmış çamaşırın kuruma süresini etkilediği gibi makinenin harcadığı enerji miktarına bağlı olarak ödenecek elektrik faturası miktarını da etkilemektedir. 1. Şekilde mini bir çamaşır makinesi ve makinenin içinde bulunan tamburu gösterilmiştir.
Makine mühendisi Asya Hanım bir çamaşır makinesi fabrikasının araştırma geliştirme bölümünde tasarlanan mini çamaşır makinesinin çalışmasını test ederken sıkma işlemi sırasında dört dakikalık bir gözlem yapıyor.
Asya Hanım ‘ın gözlem sonuçlarına göre elde ettiği fonksiyonlar ve grafik aşağıda verilmiştir:

  • [0,4] dakika aralığında tamburun devir hızını (rpm), f fonksiyonu ile ifade ediyor.
  • Güncel elektrik tarifesine göre makinenin sıkma işlemi sırasında tamburun devir hızına (rpm) bağlı olarak ödenmesi gereken miktarı (kuruş) 2. Şekildeki g fonksiyonuna ait grafik ile modelliyor.
  • Zamana (dakika) göre ödenecek miktarı (kuruş) gözlem yaptığı dört dakika için h(x) = 2x3 — 12x2 + 18x + 8 kuralı verilen h fonksiyonu ile ifade ediyor.

Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Tamburun zamana (dakika) bağlı devir hızını (rpm) gösteren f fonksiyonunun kuralını bularak bu fonksiyonun [0,4] ndaki grafiğini çiziniz.

fonksiyonunun grafiğinden faydalanarak tablodaki soruları yanıtlayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 95 Cevabı 12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 95 Cevabı

12. Sınıf Matematik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 95 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!