Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaEğitim19 Mayıs Neden Gençlik ve Spor Bayramı Olarak Kutlanıyor?

19 Mayıs Neden Gençlik ve Spor Bayramı Olarak Kutlanıyor?

19 Mayıs neden gençlik ve spor bayramı olarak kutlanıyor? 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı. Bugünün önemini neredeyse hepimiz biliyoruz. Peki bugünün önemi ile adından gelen gençlik ve spor bayramının ne ilgisi var? Biz neden 19 Mayısı Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutluyoruz? İşte yazımızın detayları…

19 Mayıs Neden Gençlik ve Spor Bayramı Olarak Kutlanıyor?

19 Mayıs Neden Gençlik ve Spor Bayramı Olarak Kutlanıyor? 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı. Ülkemiz açısından tarihi önem taşıyan o gün. Kurtuluş savaşının temelinin atıldığı ve milli mücadelenin başladığı o gün. Neredeyse hepimiz 19 Mayıs 1919’da ne olduğunu biliyoruz fakat bayram olarak kutlanan o günün isminin nereden geldiğini bilmiyoruz.

19 Mayıs Neden Gençlik ve Spor Bayramı Olarak Kutlanıyor?

19 Mayıs Tarihinde Ne Oldu?

Öncelikle size 19 Mayısın öneminden bahsetmek istiyoruz. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a çıktı ve milli mücadelenin ilk adımları atılmış oldu. Kurtuluş Savaşımızın başlamasının ilk adımı 19 Mayıs’ta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsuna çıkmasıyla başladı. İlk olarak da 19 Mayıs 1926 tarihinde Samsun’da kutlandı ve ilk kez 1935 yılında resmiyet kazanarak ulusal bir gün ilan edilerek bayram haline getirildi. Bayramın ilk adı ise 19 Mayıs Atatürk Günü idi.

19 Mayıs Neden Gençlik ve Spor Bayramı Adını Aldı?

Hepimiz biliyoruz ki Mustafa Kemal Atatürk gençlere çok önem veren biriydi. Her konuşmasında gençliğin ne kadar önemli olduğunu dile getirirdi. İlk ismiyle 19 Mayıs Atatürk Günü kutlamalarında Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadında kutlanan ilk 19 Mayıs gününde Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçeli binlerce sporcunun katılımı ile kutlandı. Gençlerin ve sporcuların coşku ile kutladığı bu ilk 19 Mayıs Atatürk Günü, Beşiktaş Kurucusu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan bugünün tüm gençliğe adanması gerektiğini ve 19 Mayıs’ın Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması fikrini ortaya attı. Bu fikir kongrede onaylandı ve Atatürk’ünde onayı ile 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı olarak ismi değiştirildi.

19 Mayıs Neden Gençlik ve Spor Bayramı Olarak Kutlanıyor?

19 Mayıs Neden Atatürk’ü Anma Bayramı Adını Aldı?

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın sonrasında tekrar ismi değişti. 20 Haziran 1938 yılında alınan karar ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ismi değiştirildi. Bunun sebebi ise 19 Mayıs’ın Atatürk’ün doğum günüsü olarak kabul edilmesi ve 19 Mayıs’ta ülkemizin doğuşunun ilk adımının atılması ve bununla birlikte Atatürk’ün ülkemiz ile birlikte doğuşu olarak anlamlandırılması. Bu yüzden 19 Mayıs günü ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anıyoruz. Bize bu ülkeyi, ve böyle özel günleri armağan ettiği için ona sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz ve kendisiyle birlikte silah arkadaşlarını saygı ile anıyoruz.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun!

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022