Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaYaşam22 Nisan Neden Dünya Günü Olarak Kutlanıyor?

22 Nisan Neden Dünya Günü Olarak Kutlanıyor?

22 Nisan Neden Dünya Günü Olarak Kutlanıyor? Dünya günü nedir? Neden kutlanır? Dünya gününde ne olmuştur? Dünya günü diye bir gün neden var? İşte yazımızın detayları…

22 Nisan Neden Dünya Günü Olarak Kutlanıyor?

22 Nisan Neden Dünya Günü Olarak Kutlanıyor? Bugün 22 Nisan Dünya günü. Bazıları için garip gelebilir ama yanlış duymadınız. Dünyanın da bir günü var. Bu günün önemi 1960’lı yıllara dayanıyor. İklim değişikliği ve çevre kirliliği gibi önemli sorunlara dikkat çekmek için John McConnell tarafından fikri verilmiş bir gün.

Dünya Günü Nedir?

1969 yılında gerçekleşen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında iklim değişikliği ve çevre kirliliği gibi önemli sorunlara dikkat çekmek için John McConnell tarafından 21 Mart günün Dünya Günü olarak kutlanması fikri verildi.

21 Mart gününün istenmesinin ise çok farklı bir sebebi vardı. 21 Mart günü ekinoks denilen bir gün yaşanıyor. Yani gece ve gündüzün eşit olduğu gün olarak biliniyor. Gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart günü Dünya Günü olarak kutlanmak istendi fakat sonrasında çevre soruları için yapılan ilk hareketi yapan Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’nun desteği ile 22 Nisan 1970 tarihinde ilk kez Dünya Günü kutlamaları yapıldı.

Yapılan ilk Dünya Günü kutlamalarına yaklaşık 20 milyon kişi katıldı ve bütün Dünyaya duyuruldu. Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve Temiz Su Yasaları’ bu tarihte hazırlandı. 

Dünya Günümüz kutlu olsun.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022