Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaYaşam5 Saniye Kuralı Nedir?

5 Saniye Kuralı Nedir?

Herkesin bahsettiği fakat tam olarak bilinmeyen 5 saniye kuralının tam olarak nasıl ortaya atıldığını ve nasıl çıktığını biliyor musunuz? 5 saniye kuralının herhangi bir bilimsel açıklaması var mıdır? İşte yazımızın detayları…

5 Saniye Kuralı Nedir?

2008 yılında yazar, girişimci ve televizyon spikeri Mel Robbins tarafından ortaya atılmıştır. Televizyonda bir roket fırlatma reklamına denk geldikten sonra Robbins, aynı kararlılıkla kendini hemen ertesi sabah yataktan çıkarmaya karar verdi. Alarm çalmaya başladığında, beşten geriye saymaya başladı ve ”Aynı NASA roket fırlattığındaki gibi” dedi. İşe yaradı. Bir sonraki gün, hatta ondan sonraki günde aynı şeyi yaptı.

Robbinss gerçekten bir şeyler hissetmediği eylemler için bile beşten geriye saymaya başladı. Beş saniye içinde daha önce yapmak için gereken enerjiyi hissedemediği işleri de yapabiliyordu. Bir müddet sonra bu kural, Robbins için kendi hayat kuralı haline geldi. Hayat ve özellikle işler, yapmakta zorlandığını şeyler için kendinizi zorlamakla başarılır’ diyen Robbins, işin sırrının beklememekte ve harekete geçmekte olduğunu vurguluyor.

5 Saniye Kuralının Bilimsel Açıklaması

Geriye doğru saymak, beyni durmaya, odaklanmaya ve başka bir şeyle ilgilenmeye zorluyor. Bu şekilde beyniniz artık koku, şüphe, öfke ya da herhangi bir güçlü duygunun esiri olarak kötü kararlar almaktan kurtuluyor.

Bu yöntem ayrıca, beyninizin alın konrteksinde bulunan, bir davranışı değiştirdiğinizde, yeni bir şeyler öğrendiğinizde veya düşüncelerinizi bir yere yönelttiğinizde kullandığınız kısmı da hareket geçiriyor.

‘Bu şekilde, beyninizin  sizi sabote etmesine izin vermek yerine, beyninizdeki dişlileri değiştiren ve kararları kolay almanızı sağlayan üst biliş tekniğini kullanıyorsunuz.’

Kaynak= instagram @pozitifalinti

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022