Perşembe, Aralık 9, 2021
Ana Sayfa9. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 81 Cevabı

9. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 81 Cevabı

9. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 81 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 81 Cevabı

Aşağıdaki soruları verilen metni inceleyerek yanıtlayınız.

Türkiye’de yer alan bazı yerleşim birimlerinin idari yapısıyla ilgili bilgiler aşağıdaki gibidir. Yerleşim yerlerinin özelliklerinden hareketle soruları yanıtlayınız.
Hereke: 2012 yılına kadar 7 mahalleden oluşan bir kasabaydı. 2012 yılında çıkarılan büyükşehir yasası ile büyükşehirlerde kasaba yerleşimleri kaldırılmıştır. Bu yüzden Hereke, Kocaeli’nin Körfez ilçesine bağlı bir mahalleye dönüştürülmüştür.

Cumhuriyet Köyü: İstanbul Beykoz ilçesine bağlı bir köy iken 2012 yılında çıkarılan büyükşehir yasasıyla büyükşehirlerdeki köy yerleşmelerinin mahallelere dönüştürülmesinden dolayı Cumhuriyet köyü de Beykoz’a ait bir mahalle hâline gelmiştir.

Gümüşhane: Yaklaşık 165 bin nüfusa sahip olan Gümüşhane, 5 ilçe ve il merkezinden oluşmaktadır. Gümüşhane il sınırları içerisinde merkez ve ilçelere bağlı toplam 8 kasaba, 77 mahalle ve 318 köy bulunmaktadır. îl genel idaresinin başında vali yer alır. İlçelerde ise valinin hiyerarşik denetimi altında olan kaymakamlardır. Mahalle ve köyler ise seçimle iş başına gelen muhtarlar tarafından idare edilmektedir. Gümüşhane’de yer alan yerel (mahallî) yönetim birimleri ise şunlardır: îl genelinin yerel yönetiminden il özel idaresi (başında vali bulunur) sorumludur. Merkezde il belediyesi yer alır. îl belediyesinin hizmet alanı sadece il merkezidir. îlçe- lerin ise yerel yönetimini ilçe belediyeleri sağlar. Kasabaların kendilerine ait belde belediyeleri yer almaktadır. Mahalle ve köylerin yerel yöneticileri ise muhtarlardır.

Eskişehir: Nüfusu 750.000den fazla (888 bin) ve ekonomik gelişmişlik düzeyine göre büyükşehir statüsüne sahip olan 30 ilden biridir. îl sınırları içerisinde 14 ilçe ve bu ilçelere ait mahalleler yer almaktadır ve diğer büyükşehir olan iller gibi Eskişehir’de de kasaba ve köy idari birimleri yoktur. Eskişehir’de il genel idaresinin başında 81 ilde olduğu gibi vali yer alır. îdari yönetici ilçelerde kaymakam ve mahallerde ise muhtarlardır. îlde yer alan yerel (mahallî) yönetim birimleri ise şunlardır: Eskişehir’de bir büyükşehir il belediyesi yer alır ve bu belediyenin hizmet alanı tüm Eskişehir il sınırılarıdır. Ayrıca her ilçede bir büyükşehir ilçe belediyesi yer almaktadır. Mahalleler de ise muhtarlar yerel yönetimin başındadır.

2012 yılında çıkarılan büyükşehir yasasıyla idari birimlerde hangi değişiklikler meydan gelmiştir?

Büyükşehir belediyesine sahip iller ile diğer iller arasındaki farklar nelerdir?

Metinde verilen örneklerden yola çıkarak aşağıdakilerden hangisi veya hangilerine ulaşılabilir? îşaretleyiniz.

Ο  Eskişehir’de köy yerleşmesi yoktur.   Ο   îller en büyük idari yerleşmelerdir.
O  Kocaeli büyükşehirdir.                            Ο 2012 yılından sonra köy sayısı artmıştır.
Ο  Gümüşhanede mahalle yoktur.            Ο Mahalleler en küçük idari birimlerdir.

  • Cevap:
    9. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 81 Cevabı

9. Sınıf Coğrafya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 81 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar