9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 100 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 100 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 100 Cevabı

Metni okuyunuz ve görseli inceleyiniz.

Bir araç, uzunlukları şekildeki gibi verilen doğrusal bir yol üzerinde K çizgisinden M çizgisine doğru harekete başlamaktadır. Yolun K-M aralığında yeşil dalga sistemi uygulanmakta ve trafik ışıkları L ile M noktasında bulunmaktadır. Yeşil ışıkta geçilebilmesi için yeşil dalga sisteminde uygulanan ortalama hız K-L aralığında 50 km/h ve L-M aralığında 70 km/h’tir.

1. Yönerge de verilenlere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Araç, KL ve LM yollarım 1 saatlik eşit sürede tamamlamak istiyor. Aracın L ve M çizgilerinde kırmızı ışıkta beklememesi için KL ve LM arasında nasıl bir hız stratejisi izlemesini önerirsiniz? Sebeblerini açıklayınız.

Araç, K çizgisinden M çizgisine kadar gidip hiç beklemeden harekete başladığı noktaya geri dönerse ortalama hızı için ne söylenebilir? Açıklayınız.

Araç KM yolunu hiç şerit değiştirmeden tamamlıyor. Dönüşte belli aralıklarla şerit değiştirip başladığı noktaya geri geliyor. Araç her iki yolu da aynı sürede tamamladığına göre aracın gidiş ve dönüşteki ortalama hızları arasında bir fark oluşur mu? Açıklayınız.

Yeşil dalga uygulamasının trafik yoğunluğu üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu düşünüyorsunuz? Tartışınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 100 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 100 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!