Salı, Ağustos 16, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 103 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 103 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 103 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 103 Cevabı

Aşağıda verilen metni akıllı tahtada açarak ya da metnin fotokopisini öğrencilere dağıtarak öğrencilerin okumasını sağlayınız.

TRAFİK SİNYALİZASYON SİSTEMLERİ

Taşıt ve yaya trafiğini düzenlemek için kullanılan ışıklı, kimi zaman da sesli olan sistemlere trafik sinyalizasyon sistemleri denir. Trafik sinyalizasyon sistemi kurulması düşünülen yerlerde öncelikle trafiğin yoğun olduğu zamanlardaki taşıt sayıları belirlenir. Elde edilen verilere göre kavşak yapılır, yaya geçitleri düzenlenir. Son olarak kavşağa kavşak kontrol cihazı yerleştirilir. Trafik lambalarının kırmızı, sarı ve yeşil yanma süreleri bu cihazlardaki yazılıma göre ayarlanır.
Bazı yollarda araçların ortalama hızları ve bekleme süreleri göz önüne alınarak sürekli yeşil ışığı yakalaması sağlanabilir. Bu sisteme “yeşil dalga sistemi” denir. Bu sistem tasarlanırken trafik lambalarının bulunduğu iki nokta arası mesafe dikkate alınır. Yeşil dalga sisteminde, taşıtlar belirli bir hızda ilerledikleri zaman kavşaklarda hep yeşil ışığa denk gelir. Böylece bu sistemin bulunduğu ana yollarda trafikteki taşıtların akıcı bir şekilde ilerlemesi sağlanır, hem zaman hem de yakıt açısından önemli bir tasarruf elde edilir.

Öğrencilerin aşağıdaki soruları cevaplamalarını sağlayınız.

Trafik sinyalizasyon sistemlerinin trafiği düzenlemenin yanında sağladığı ekonomik ve çevresel faydalar nelerdir?

Yeşil dalga sisteminin olumsuz yanları da olabilir mi? Düşüncelerinizi verilen alana yazınız.

Yeşil dalga sisteminin uygulandığı ilgili yol güzergâhında sürat limiti levhaları bulunur. Levhalarda yazan limit değerdeki ortalama süratle hareket eden araçların trafik ışıklarında kırmızı ışığa denk gelmeden ilerlemesi planlanır.

Görselde verilen süratle ilerlemekte olan bir araç, aralarında 600 m bulunan iki trafik ışığı arasındaki mesafeyi kaç saniyede alır?

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 103 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 103 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar