Salı, Ağustos 16, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 115 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 115 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 115 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 115 Cevabı

Aşağıda verilen görseli inceleyiniz, metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

Dünyanın tek doğal uydusu olan Ay, yüzeyi kraterlerle kaplı atmosfersiz bir küredir. Kütlesi Dünya’nın kütlesinin 1/81’i kadar olan bu gök cismi, Dünya ile arasındaki kütle çekim kuvvetinden dolayı bizim için çok büyük bir önem arz etmektedir. Peki, Dünya’nın bir uydusu olmasaydı, diğer bir deyişle Ay ile arasındaki kütle çekim kuvveti ortadan kalksaydı neler olurdu? Gelin bu soruya bir cevap arayalım. Öncelikle gelgit etkisiyle Ay tarafından Dünya üzerinde oluşturulan sürtünme kuvveti ortadan kalkacak ve Dünya daha hızlı dönmeye başlayacaktı. Bir gün 24 saat değil yaklaşık 8 saat olacaktı. Dünya, dönüş hızındaki bu artıştan dolayı Ekvatordan başlayarak atmosferini yavaş yavaş kaybedecekti. Ay’ın olmamasından dolayı Dünya’nın düşey ekseniyle yaptığı açı değişecek, mevsimlerde önemli farklılıklar yaşanacaktı. Ani sıcaklık değişimleri gerçekleşecek, dondurucu soğuklar bir anda yerini kavurucu sıcaklıklara bırakacaktı.

Metinde Ay’ın kütlesinin Dünya’nın kütlesine oranla çok küçük olduğunu okudunuz. Bu kütle farkından dolayı Dünya’nın Ay’a uyguladığı çekim kuvvetinin Ay’ın Dünya’ya uyguladığı çekim kuvvetinden çok daha büyük olduğu söylenebilir mi? Açıklayınız.

Yukarıdaki metinde temel kuvvetlerden birisi olan kütle çekim kuvvetinin ortadan kalkmasının ne gibi etkileri olacağı anlatılmıştır. Siz de elektromenyetik kuvvet, nüklüer kuvvet veya zayıf nükleer

kuvvetten birini seçiniz ve seçtiğiniz kuvvetin eksikliğinin yaratacağı etkileri açıklayan bir yazı yazınız.
Kendi hareketlerinizle Ay’daki bir astronotun hareketlerini karşılaştırdığınızda ne gibi farklılıklar olmasını beklersiniz? Bu farklılıklardan hangi temel kuvvet sorumludur? Açıklayınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 115 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 115 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar