9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 122 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 122 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 122 Cevabı

Yaman ve Yamaç adlı iki kardeş madeni paralar, kağıt ve bir adet su dolu bardakla oyun oynarken aşağıdaki olayları gözlemliyor.

1. Oyun
Yaman ve Yamaç, bir kâğıdın üzerine madenî paraları üst üste yerleştirerek küçük bir kule yapıyor. Daha sonra paraların altındaki kâğıdı hızlıca çektiklerinde madenî para kulesinin devrilmediğini gözlemliyorlar.

2. Oyun
Yaman ve Yamaç, masanın üzerinde madenî paraları üst üste dizerek küçük bir kule yapıyor. Diğerleriyle aynı boyutta başka bir madenî paraya vurarak kuleye doğru hızlıca gönderiyorlar. Sadece en alttaki paranın yerinden ayrıldığını, kulenin ise devrilmediğini görüyorlar.

3. Oyun
Yaman ve Yamaç, bir bardağın ağzını ince bir kartonla kapatıp üzerine bir metal para koyuyorlar. Bu kartonu hızlıca çektiklerinde metal paranın kartonla beraber gelmediğini ve bardağın içine düştüğünü gözlemliyorlar.

Çocuklar oynadıkları bu oyunlarda paraların neden bu şekilde davrandığını merak ediyorlar. Çocuklara bu olayların sebebini birkaç cümle ile açıklayınız ve aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Otomobillerin güvenlik kapasitelerini belirlemek amacıyla yapılan NCAP(Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Proğramı ) çarpışma testleri ile bu olaylar arasında bir benzerlik var mıdır?Açıklayınız.

Pilot ya da astronot eğitim programlarında sözü edilen G kuvveti nedir? Açıklayınız.

Lunapark hız trenleri yüksek bir noktadan aşağı doğru inerken içerisindeki insanların çığlık çığlığa kalmasının sebebi nedir?

Yüksek tonajlı bir geminin kıyıdan kilometrelerce önce motorunu durdurmasının sebebi ne olabilir?

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 122 Cevabı 9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 122 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 122 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!