Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 164 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 164 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 164 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 164 Cevabı

Bir gün içerisinde tüketilmesi gereken gıdalar, beslenme planına göre düzenlenir. Bu da bir insanın günlük enerji ihtiyacına eşdeğer olmalıdır.
Günlük enerji ihtiyacı ise; Günlük enerji gereksinimi = Bazal metabolik enerji + Fiziksel aktivite için gerekli enerji, şeklinde formülize edilir.
Bazal metabolik enerji; metabolik fonksiyonlarımız için gereken enerjinin hesaplanmasıdır ve ideal ağırlığımızın kilogram başına bir saatte bayanların 0,9 kalori, erkeklerin 1 kaloridir. Buradaki fark, erkeklerdeki kas dokusunun daha fazla olmasındandır. Örneğin, 70 kg’lık bir erkek için olması gereken günlük bazal metabolik enerji 70 kg x 24 saat = 1680 kaloridir.
Fiziksel aktivite için gerekli olan enerji ise bazal metabolik fonksiyonlar için gerekli enerji miktarının fiziksel akti- vite seviyesinin yüzdesi ile çarpılarak hesaplanır. Fiziksel aktivitelerin yüzdesi ise şu şekilde sınıflandırılır?

Sedanter Yaşam

Sürekli evde kalıp uyuyan ve sadece temel ihtiyaçlarını karşılayan yani hareketsiz yaşam tarzıdır. Erkekler için % 25-40 / Bayanlar için % 25-35 (Bu yaşam tarzını seçen bay ve bayanlarda alt ve üst sınır)

Hafif Aktiviteli Yaşam

Rutin işlerle geçen bir yaşam tarzıdır. Erkekler için % 50-70 / Bayanlar için % 40-60 (Bu yaşam tarzını seçen bay ve bayanlarda alt ve üst sınır)

Orta Aktiviteli Yaşam

Haftada 4 veya 5 kez hafif düzeyde koşma şeklinde yapılan yaşam tarzıdır. Erkekler için % 65-80 / Bayanlar için % 50-70 (Bu yaşam tarzını seçen bay ve bayanlarda alt ve üst sınır)

Ağır Aktiviteli Yaşam

Sürekli ağır işlerde çalışan kişilerin yaşam tarzıdır. Erkekler için % 90-120 / Bayanlar için % 80-100 (Bu yaşam tarzını seçen bay ve bayanlarda alt ve üst sınır)

Buna göre 70 kg olan bir erkek öğrenci için okula gidip gelmesi ve sürekli ders dinleyip evde de ders çalıştığı düşünülürse “Hafif Aktiviteli Yaşam” seviyesi kullanılarak alt ve üst değerler bulunup fiziksel enerji aktivitesi;
1680 kalori/gün x % 50 = 840 kalori/gün 1680 kalori/gün x % 70 = 1176 kalori/gün olur.
Bu öğrencinin fiziksel aktivitesi için gerekli olan enerji 840 ile 1176 kalori/gün olarak hesaplanır.
Toplam günlük enerji gereksinimi = 1680 + 840 = 2520 kalori/gün
1680 + 1176 = 2856 kalori/gün
Böylelikle 70 kg olan bir öğrencinin günlük enerji ihtiyacı 2520 ile 2856 kalori/gün arasında bulunur.

70 kg gelen bir inşaat işçisinin bir günde maksimum enerji ihtiyacı kaç kaloridir? Hesaplayınız.

Kendi yaşam aktivitenizi baz alarak minimum günlük enerji ihtiyacınızı hesaplayınız.

Halter sporu ile uğraşan biri için günlük enerji ihtiyacı nasıldır? Açıklayınız.

Ağır aktiviteli bir yaşam süren birey hangi besin türlerini tüketmelidir? Açıklayınız.

Yaşam aktivitemizin gerektirdiğinin üzerinde kalori alırsak nasıl bir sonuçla karşılaşırız? Açıklayınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 164 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 164 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar