Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 174 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 174 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 174 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 174 Cevabı

Dünyada ve ülkemizde ısınma, aydınlatma vb. alanlarda çok fazla enerji tüketilmesine bağlı olarak enerji ihtiyacının da artması söz konusu olmaktadır. Bu tüketim kimi zaman ihtiyaçtan kimi zaman da eğlence ve zevk odaklıdır. Artan enerji ihtiyacının giderilmesine dönük çalışmalar hızla devam ediyor ancak bu aşırı ihtiyaç ve tüketim hem enerji kaynaklarının hızla tükenmesine, ekolojik dengenin bozulmasına, enerji fiyatlarının artmasına ve kimyasal atıklara sebep olmaktadır. Ayrıca birçok ülkeyi enerji ihtiyacını giderme noktasında dışa bağımlı hâle getirmektedir. Tüm bunlar gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma olasılığını da zorlaştırmaktadır.
Bu sebeple insanlık enerji kaynaklarının tükenmemesi ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için enerjiyi verimli kullanmalıdır. Verimlilik ise insanlığın üretim ve tüketim şeklini değiştirmekten geçmektedir.
Enerji verimliliği, daha az enerji tüketmek ve kendi enerji ihtiyacını kendisi üreterek karşılamak şeklinde sağlanabilir. Bu da insan için gerekli olan hayat performansını, üretimi, ürün kalitesini ve insanların sosyal refahını aşağı çekmeden birim hizmet başına kullanılan enerjinin düşürülmesi ile mümkündür.
Ülkemizde de enerji verimliliğini artırmak için “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği”ne göre binalardaki enerjinin ve enerji kaynaklarının verimli ve etkin kullanılması, çevrenin korunması, binanın ısınma veya soğutma sistemlerinin verimliliği için binanın enerji kimlik belgesi çıkarılması istenmiştir.
Bir binanın ısıtma, soğutma, sıcak su, aydınlatma, havalandırma tüketimleri belirlenir. Bu tüketim değerlerine göre CO2 salınımı hesaplanır. Bunun yenilenebilir enerji düzeyi de işleme katılarak binanın uygun referans sistemi belirlenerek A – B – C – D – E – F – G sınıflandırmalarına uygun olan değer tespit edilir ve binanın enerji kimlik belgesi verilir. Burada A sınıfı en iyi verim seviyesini, G sınıfı en kötü verim seviyesini gösterir.

Enerji verimliliği neden önemlidir? Açıklayınız.

Yaşadığınız çevrede birey olarak enerji verimliliğini artırmak için neler yapabilirsiniz? Açıklayınız.

Yaşadığınız binanın enerji kimlik belge sınıfının artırılması için neler yapılabilir? Açıklayınız.

Ülkemizde enerji verimliliğine yönelik uygulanabilecek politikalar neler olabilir? Açıklayınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 174 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 174 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar