Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 205 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 205 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 205 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 205 Cevabı

Seda, sıcak bir yaz günü anne ve babasıyla yolculuk yapmaktadır. Seda ve ailesi, bir dinlenme tesisinde mola verirler ve tesis bahçesindeki bir masaya otururlar. Seda tesis çalışanından bir bardak su, anne ve babası da şişede meyve suyu ister. Seda, buzdolabından getirilen meyve suyu şişelerinin dış kısımlarının buğulandığını görür. Kendisi için getirilen suyun ise ılık olduğunu fark eder ve buz ister. Getirilen buz parçasını bardağındaki suya bırakır. Suya bıraktığı buz parçasının hemen erimediğini, bir süre sonra erimeye başladığını ve zamanla tamamen eridiğini gözlemler.

Soruları yukarıdaki metinden yararlanarak cevaplayınız. (Buzun erime sıcaklığını 0 oC alınız ve ısıl etkileşimin sadece su ile buz arasında olduğunu kabul ediniz.)

Suya bırakılan buz parçasının ilk sıcaklığı hakkında ne söylenebilir?

Bardaktaki suyun son sıcaklığı hakkında ne söylenebilir?

Seda buz parçasını sıcaklığı 0 oC olan suya bıraksaydı su ve buzun son sıcaklıkları ile kütlelerindeki değişim ne olurdu? Sebebini açıklayınız.

Şişelerdeki buğulanmanın sebebini açıklayınız.

Buğulu şişelere dokunulmadan uzun süre beklenseydi şişelerin dış kısımlarındaki buğu miktarı değişir miydi? Açıklayınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 205 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 205 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar