Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 236 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 236 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 236 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 236 Cevabı

Küresel ısınma sonucunda iklim değişikleri oluşur. İklim değişiklikleri, atmosferde normalde de var olan metan, azot protoksit, karbondioksit gibi sera gazlarının miktarının insan etkisi ile artması sonucunda iklim dengesinin bozmasına verilen isimdir. İklim değişikliğinde önemli konulardan biri de ozon tabakasının durumudur. Ozon, atmosferde troposfer ve stratosfer tabakalarında bulunmaktadır.
Stratosfer tabakası içerisinde doğal olarak bulunan ve atmosferdeki toplam ozonun %90’ını oluşturan stratosferik ozon, Güneş’ten gelen zararlı radyasyonu tutması nedeniyle koruyucu ve düzenleyici olmak üzere iki ayrı işleve sahip yararlı ozondur. Troposferdeki ozon, sanayi devrimi ile beraber hızla artan zararlı gazlardan dolayı insan kaynaklı olarak oluşan ve atmosferdeki toplam ozonun %10’unu oluşturan zararlı ozondur. Troposferik ozon, küresel iklim değişikliğinde rol oynayan sera gazları arasında yer alır. Radyasyonun atmosferde kalmasına neden olarak sera etkisini arttırır ve küresel iklim değişikliğine katkıda bulunur.

Troposferik ozonun oluşmasına sebep olan kimyasallar ve kaynakları nelerdir? Araştırınız.

İnsan kaynaklı olan zararlı gazların doğaya daha az salınması için sanayi sektöründe ne gibi tedbirler alınabilir?

Küresel ısınmanın doğa üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir? Araştırınız.

Zararlı ozon gazının oluşmasını önlemek için çevrenizdeki duyarlılığı arttırıcı neler yapabilirsiniz?

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 236 Cevabı 9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 236 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 236 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar