Pazartesi, Mayıs 23, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 244 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 244 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 244 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 244 Cevabı

Eda ve Berkay kardeşler, okulda öğrendikleri katı ve sıvılarda genleşme ve büzülme olayları ile ilgili olarak tahta çubuk, metal cetvel, su, şişe ve katı cisim kullanarak evde çalışmalar yapmak istiyorlar.

Bu çalışmalarla ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız ve cevaplarınızı sınıf arkadaşlarınızla karşılaştırınız.

Eda tahta çubuğun boyunu 0 oC, 45 oC ve 90 oC’ deki metal cetvellerle ölçmek istiyor. Eda, tahta çubuğun boyunu hangi sıcaklıktaki metal cetvelle daha büyük ölçer? Açıklayınız.

Berkay cam şişeye su doldurup buzluğa koyar. Bir süre sonra suyun donduğunu ve şişenin çatladığını gözlemler. Bu olayın nedenini açıklayınız.

Eda içine 0 0C, 4 0C ve 8 0Cde sular koyduğu özdeş üç kaba sırasıyla K, L ve M ismini vermiştir. Suların hacimleri eşit olduğuna göre kütleleri de eşit midir? Açıklayınız.

Berkay, Edanın hazırladığı 4°Cdeki suya bir katı cisim attığında cismin şekildeki gibi dengede kaldığını gözlemliyor. Sizce, suya bırakılan cismin kabın dibine batabilmesi için ne yapılmalıdır? Açıklayınız.                               

Eda ve Berkay kardeşler, evde yaptıkları çalışmaları genelleştirerek günlük hayatta genleşmenin sağladığı avantaj ve dezavantajları değerlendirdiklerinde hangi sonuçlara ulaşmış olabilirler? Açıklayınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 244 Cevabı 9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 244 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 244 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar