Pazartesi, Mayıs 23, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 245 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 245 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 245 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 245 Cevabı

Erkan, elektroskopun hangi amaçlarla kullanıldığım araştırıp A, B, C ve D cisimlerinin elektrik yüklerinin belirlenmesiyle ilgili bir deney yapmıştır. Bu deneyde negatif (-) yüklü elektroskoplardan yararlanmıştır. A ve C cisimlerini elektroskopların topuzuna yaklaştırmış, B ve D cisimlerini ise dokundurmuş- tur. Elektroskop yapraklarının Şekil I ve Şekil II’de açıldığını, Şekil III’te biraz kapandığını, Şekil IV’te ise tamamen kapandığını gözlemlemiştir.

Erkan’ın gözlemlerinden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Cisimlerin elektrik yüklerinin cinsi nedir? Açıklayınız.

A cismi elektroskopa biraz daha yaklaştırılsaydı elektroskopun yapraklarındaki yük miktarı ve yaprakları arasındaki açı nasıl değişirdi?

D cismi yük miktarı arttırılarak elektroskopun topuzuna dokundurulsaydı elektroskopun son durumdaki yük dağılımı ve yaprakların durumu ne olurdu?

Cisim ve elektroskopun elektriklenmeden önce ve sonraki yüklerinin cebirsel toplamlarını her bir şekil için karşılaştırınız.

Elektroskop, deneyde verilen kullanım şeklinden başka hangi amaçlar için kullanılabilir? Araştırarak cevaplarınızı, sınıf arkadaşlarınızın cevapları ile karşılaştırınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 245 Cevabı 9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 245 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 245 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar