Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 246 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 246 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 246 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 246 Cevabı

ELEKTRİKLE YÜKLENME ÇEŞİTLERİ
Bir grup öğrenci tarafından, fizik laboratuvarında, elektrik yüklerinin özelliklerini gözlemek amacıyla basit deneyler yapılır.
Önce, yüzeyi iletken bir malzemeyle boyanmış hafif iki mantar top ayrı ayrı yalıtkan iplerle asılır. Ardından bir ebonit çubuk yün parçasına ve bir cam çubuk ipek kumaş parçasına sürtülerek elektrik yüklenmeleri sağlanır. Ebonit çubuk negatif (-), yün parçası pozitif (+) olarak yüklenirken cam çubuk pozitif (+), ipek kumaş parçası negatif (-) olarak yüklenir.
Başlangıçta nötr olan mantar toplardan birine eksi yüklü ebonit çubuk yaklaştırıldığında mantar top ebonit çubuk tarafından çekilir; dokundurulduğunda ise ebonit çubuk tarafından itilir. Başlangıçta nötr olan diğer mantar topa artı yüklü cam çubuk yaklaştırıldığında ve dokundurulduğunda da aynı durum görülür.
Yüklenmiş olan bu iki mantar top yan yana getirildiğinde ise birbirlerini çekerler.

Bu basit deneylerden yola çıkarak elektrikle yüklenme hakkında hangi sonuçları çıkarabilirsiniz?

a.
b.
c.
d.
e.
f.
g.

Deneyde kullanılan mantar topun neden hafif (küçük kütleli) olması tercih edilmiştir?

Yükün SI birim sisteminde birimi Coulombdur ve C sembolü ile gösterilir. 1 coulombluk elektrik yükü, SI sisteminde, aralarında 1m uzaklık bulunan 1C’luk iki elektrik yüküne etkiyen kuvvet ile saptanır.
Büyük hassasiyetle belirlenen en küçük yükü (birim yük) elektron taşır. Bir elektronun Coulomb cinsinden yükü e=T,6.10-19C olarak verilir.
Deneyde kullanılan mantar top +1nC ile yüklendiyse topun elektron sayısı proton sayısına göre ne kadar azalmıştır?
(1nanoColuomb=1 nC= 1.10-9C’ dur.)

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 246 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 246 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar