Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 247 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 247 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 247 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 247 Cevabı

Sınıftaki öğrenciler arasından boyları birbirine yakın üç öğrenci seçerek tahtaya alınız. Her öğrenciye birer balon vererek şişirip bağlamalarını isteyiniz. Hazırladıkları balonları tavana doğru fırlatmalarını diğer öğrencilerin balonların hareketlerini izlemelerini isteyiniz. Aynı hareketi birkaç defa tekrarlatınız.

Hazırlanan balonları bu kez daha önceden temin ettiğiniz yün kumaşlara sürtmelerini ve yeniden tavana fırlatmalarını isteyiniz. Aynı hareketi birkaç kez tekrarlatınız.

Geri kalan iki balonu şişirip ağzını bağladıktan sonra birini yün kumaşa az, diğer balonu yün kumaşa daha fazla sürterek tavana fırlatıldıklarında balonların hareketlerini dikkatli bir şekilde incelemelerini öğrencilere söyleyiniz.

Yün kumaşlarla balonların sürtünme süresini arttırdığımızda ne gibi farklılıklar gözlemlediniz? Açıklayınız.

Yün kumaşa sürtülerek tavana doğru fırlatılan balonlar neden tavana yapışmıştır? Açıklayınız.

Yalıtkan bir eldiven kullanarak, tavana yapışmış iki balonu alarak birbirne yaklaştırırsanız ne gibi bir sonuçla karşılaşırsınız? Açıklayınız.

Statik elektriklenme etkisini artıran veya azaltan faktörler nelerdir? Açıklayınız.

Günlük hayatta çamaşır makinelerinde kullanılan yumuşatıcıların, statik elektriklenme açısından ne gibi olumsuzlukları olabilir? Açıklayınız.

İnsanlar yürüme esnasında sürtünmelerden kaynaklanarak statik elektrikle yüklenebilir. Buna benzer bir olaya örnek veriniz.

Statik elektriklenmede, bir cisim yüklenirse elektronlar yaratılmaz veya yok olmaz.” diyen bir fizik öğretmeninin kısaca ne demek istediğini açıklayınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 247 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 247 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar