Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 248 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 248 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 248 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 248 Cevabı

Otomobil veya beyaz eşyaların boyanmasında kimi zaman elektriklenme olayından faydalanılır. Boyanacak yüzey pozitif, boya damlacıkları ise negatif yüklü hâle getirilerek boya yüzeye püskürtülür. Boyanacak yüzey ile zıt yüklü olan boya tanecikleri yüzeye yapışarak boyama işlemi gerçekleştirilir.
Elektriklenme yöntemi kullanılarak yapılan boya işleminin avantajlarından biri, boya tanecikleri aynı cins yükle yüklü olduklarından püskürtme sırasında birbirini iter ve boyanacak yüzeye daha düzenli yayılır. Diğeri ise bu yöntem sayesinde boya kayıpları en aza indirilir. Bu avantajlarının yanında yüzeydeki girintili kısımların yeterince boya almaması veya oluşabilecek kıvılcımların boya çözücülerini tutuşturması sonucu yangın veya patlamalara neden olabilmesi gibi dezavantajları da vardır.

Boya tanecikleri yüklenmeden, yüklü bir yüzeye püskürtülseydi sonuçları neler olabilirdi?

Fotokopi makinesini çalışma prensibinin, elektriklenme kullanılarak yapılan boya işlemi ile benzerlik ve farklılıkları nelerdir?

Elektriklenme yöntemi kullanılarak yapılan boyamaya benzeyen ve sanayide kullanılan başka uygulamalar nelerdir?

Elektriklenmenin sanayide oluşturabileceği olumsuzluklara örnekler veriniz.

Zemin ile temas nedeniyle ortaya çıkan yük birikiminin sanayide oluşturabileceği zararları önlemek için önerileriniz nelerdir?

Yanıcı maddelerin elektriklenme olayı sonucu tutuşmasının sebebini açıklayınız.

Elektrostatik yük boşalmasının günlük hayatta karşılaştığımız örnekleri nelerdir?

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 248 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 248 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar