Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 249 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 249 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 249 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 249 Cevabı

Tribology (Triboloji), sürtünme bilimi anlamına gelmektedir. Triboelektrik ise sürtünme ile elektrik elde etme yöntemlerinden biridir. Triboelektrik nanojeneratörde iki farklı materyal tabakası kullanılır. Bunlardan biri elektron alan (pozitif elektriksel etki), diğeri de elektron veren (negatif elektriksel etki) materyallerdir. Bu iki tür materyal birbiriyle temas ettikleri zaman, sürtünmenin de etkisiyle elektronlar bir materyalden diğerine akarak elektrik akımını oluşturur. Elektron alan ve elektron veren materyaller genellikle çok pahalı olmayan maddelerdir.
Triboelektrik nanojeneratör gelecekte sensörler ve akıllı telefonlar gibi mobil aletlerin enerjisini karşılayacak yeni bir metot olarak görülmektedir.
Bazı materyallerin elektriksel etkisi ile ilgili bilgiler tabloda verilmiştir.

Triboelektrik nanojeneratör yapımında kullanılan materyallerin elektriksel etkileri zıt ve birbirinden ne kadar uzaksa birbirleri arasındaki yük etkileşimi de o kadar büyük olur.

Tabloda eşleştirilen materyaller sırasıyla A, B, C ve D harfleri ile temsil edilmiştir. Materyaller arasında elektriksel etkileşim düşünüldüğünde A-B-C-D çiftlerinin elektriksel etkileşimleri büyükten küçüğe nasıl sıralanır?

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 249 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 249 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar