Pazartesi, Mayıs 23, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 252 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 252 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 252 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 252 Cevabı

Canan, internette bilim sitelerinde gezinirken “Faraday Kafesi” başlıklı bir yazı dikkatini çeker. Yazıda “Faraday kafesi, metal tellerle ağ şeklinde örülmüş bir yapıdır. Elektrik yüklerinin etkisini bloke ettiği gibi telefon ve televizyonlara ses ve görüntü taşıyan elektromanyetik dalgaları da engeller. Faraday kafesinin bu özelliğinden birçok alanda yararlanılır. Kafes, ağ şeklinde olabileceği gibi metalden yapılmış kutu şeklinde de olabilir. Faraday kafesine yıldırım düşmesi durumunda içindeki insan yıldırımdan etkilenmez. Yine kafes dışındaki bir telefonla kafes içindeki telefon aranırsa bu telefona ulaşılamaz. Ağ gözü sıklığı ve topraklama Faraday kafesinin koruma kalitesini arttırır.” ifadeleri yer almaktadır.

Canan’ın okuduğu metinden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Faraday kefesine yıldırım düşmesi durumunda içindeki insanın bundan etkilenmemesinin sebebini açıklayınız.

Alüminyum folyo ile sarılan bir cep telefonu aransaydı bu telefona ulaşılabilir miydi? Açıklayınız. Deneyerek cevabınızın doğrulunu kontrol ediniz.

Ağ gözü sıklığı ve topraklamanın Faraday kafesinin koruma kalitesini arttırma sebebini açıklayınız.

Faraday kafesinin günlük hayattaki kullanım alanlarına örnekler veriniz.

Faraday kafesi, elektrik iletkeni olan bir madde yerine elektrik yalıtkanı olan bir maddeden yapılsaydı aynı işleve sahip olur muydu? Sebebini açıklayınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 252 Cevabı 9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 252 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 252 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar