Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 253 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 253 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 253 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 253 Cevabı

Tıpta görüntüleme amaçlı kullanılan manyetik rezonans (MR) cihazı elektromanyetik dalga çeşitlerinden biri olan radyo dalgaları ile çalışır. MR çekimi yapılan odaya MR’ın çalışma frekansına eşit veya çalışma frekansına yakın değerde başka bir radyo dalgası girerse görüntü kalitesi düşer. Bu durumda doktorların teşhis koyması zorlaşabilir. Bu nedenle MR odasının duvarları metal levhalar ile kaplanarak dışarıdan gelen radyo dalgalarının içeri girmesi engellenir. Duvarların metal levhalar ile kaplanması sonucu hem elektromanyetik dalga çeşitlerinin hem de dışarıdaki elektrik alanlarının odanın içini etkilemesi önlenmiş olur.

MR odalarının metal levhalar ile kaplanması ile yıldırım veya şimşeğin uçak içerisindeki elektronik cihazları veya yolcuları etkileyememesi arasındaki ilişki nedir?

Baz istasyonunun kapsama alanında olduğu hâlde cep telefonu sinyallerinin kesildiği alanlar ile MR odalarının ilişkilendirilmesini açıklayınız.

Cep telefonlarının dışarıdan sinyal almasını engelleyecek bir sistem tasarlamanız istenirse ne yapabilirsiniz?

Arabalardaki radyo antenlerinin aracın dışına konulması ile araç içinin yıldırıma karşı güvenli alan olması arasındaki ilişki nedir?

MR odalarının metal levhalar ile kaplanması sonucu oluşturulan sistemin bilimsel adı nedir? Bu sistemin günlük hayatta kullanıldığı alanlara örnekler veriniz.

MR odaları metal yerine yalıtkan levhalar ile kaplansaydı, oluşturulan sistem elektromanyetik dalgaların veya dışarıdaki elektrik alanlarının odanın içini etkilemesini önleyebilir miydi? Sebebini açıklayınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 253 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 253 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar