Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 255 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 255 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 255 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 255 Cevabı

Simülasyon ile öğrencilere Coulomb kuvvetinin bağlı olduğu değişkenleri inceleyip yükler arasındaki etkileşimin tartışılacağını söyleyiniz.

Simülasyonda “yük 1” ve “yük 2” kısmına girerek bir yükü eksi (-), diğer yükü de artı (+) değere getirerek öğrencilere kuvvet vektörünün yönünü sorunuz. Yükleri birbirine yaklaştırarak kuvvetin nasıl değiştiğini öğrencilerle tartışınız. Eksi (-) yükün büyüklüğünü değiştirmeden artı (+) yükün değerini artırarak kuvvet değerinin nasıl değiştiğini öğrencilerle tartışınız.

Simülasyonda “yük 1” ve “yük 2” değerlerinin ikisini de artı (+) bir değere getirip kuvvet vektörünün nasıl değiştiğini öğrencilerle tartışınız. Yükleri birbirine yaklaştırıp kuvvet vektörünün nasıl değiştiğini öğrencilerinizlegözlemleyiniz.“Yük 1”i sabit tutarak “yük2”nin yük miktarını artırarak öğrencilere kuvvet vektörlerinin nasıl değiştiğini anlatınız.

Yüklü iki cismin etkileşimi ile oluşan kuvvetin büyüklüğü nelere bağlıdır?

Yük işaretleri aynı, yük miktarları farklı cisimlerin birbirine uyguladıkları Coulomb kuvvetlerini incelediğinizde ne gibi farklılıklar gözlemlediniz? Açıklayınız.

Coulomb kuvvetinin günlük hayatta karşılaşılan olumsuz etkileri var mıdır? Açıklayınız.

Saçımıza bir balon sürttüğümüz zaman bir süre sonra saç telleri birbirinden uzaklaşır ve saçlarımız kabarık bir görünüm alır. Bunun sebebini kısaca açıklayınız.

Yıldırım olayında Coulomb kuvvetinin bir etkisi var mıdır? Açıklayınız.

Yüklerin etkileşimi prensibiyle çalışan aletlere-cihazlara örnek vererek örnek verdiğiniz aletin yük etkileşimiyle nasıl çalıştığını açıklayınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 255 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 255 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar