Pazartesi, Mayıs 23, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 263 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 263 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 263 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 263 Cevabı

Elektriksel olarak yalıtılmış yatay düzlemde yükleri +q1 ve +q2 olan noktasal iki parçacık arasındaki uzaklık d ve içinde bulundukları ortamın Coulomb sabiti kdir. Bu yüklerin birbirine uyguladığı elektriksel kuvvetin büyüklüğü ise Fdir.

Yüklerin birbirine uyguladığı kuvvetleri şekil üzerinde çiziniz ve bu kuvvetleri karşılaştırınız.

Şekilde verilen yükler arasındaki etkileşimin bağlı olduğu değişkenlerden bazılarının büyüklüğü değiştirilerek aşağıdaki tablo hazırlanmıştır. Tablodaki üç durum için yüklü parçacıklara etki eden elektriksel kuvvetin büyüklüğünün kaç F olduğunu hesaplayarak ilgili kutucuğa yazınız.

Metinde verilen durum ile tablodaki durumları karşılaştırınız ve her durum için bağımlı, bağımsız ve kontrollü değişkenleri belirleyiniz.

q1 ve q2 yükleri sırasıyla 4×10-6 C ve 9×10-5 C, aralarındaki uzaklık 60 cm alınırsa yükler arasındaki
elektriksel kuvvetin büyüklüğü kaç N olur? (k = 9×109 N.m2 / C2 alınız.)

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 263 Cevabı 9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 263 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 263 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar