Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 264 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 264 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 264 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 264 Cevabı

Bilimde bazı kavramlar, gerçek büyüklükleri daha iyi açıklayabilmek için tanımlanmıştır. Elektrik alan bu kavramlardan biridir. Şekildeki K ve L noktalarındaki cisimlerin yükleri sırasıyla qK ve qL olarak verilmiştir. qK yükünün qL yüküne uyguladığı elektriksel kuvvetin büyüklüğü 45F olup gerçek bir büyüklüktür. qK yükünün L noktasındaki pozitif birim yüke (1 C) uyguladığı kuvvet ise elektrik alan olarak tanımlanmış bir kavramdır. L noktasındaki elektrik alanın yönü bu noktadaki pozitif birim yüke etki eden elektriksel kuvvetin yönünde alınır. Yük etrafındaki alan çizgilerine dik olan birim yüzeyden geçen çizgi sayısı, o bölgedeki elektrik alanın büyüklüğü ile orantılı olarak modellenir. Bu nedenle elektrik alan çizgileri yük büyüklükleriyle orantılı olarak çizilmektedir.

qK yükünün L noktasında oluşturduğu elektrik alanın yönünü şekil üzerinde çizerek açıklayınız.

qK yükünün L noktasında oluşturduğu elektrik alanın yönünü değiştirmek için neler yapılabilir?

Metinde verilen tanımdan yola çıkarak elektik alanın birimini bulunuz?

qx / qL = 5 / 9 ise bu yüklerin elektrik alan çizgileri modelini iki boyutlu olarak çiziniz.

Elektriksel kuvvet ve elektrik alan kavramlarıyla, ağırlık ve Dünya’nın çekim alanı kavramları arasında nasıl bir benzerlik vardır? Açıklayınız. Cevaplarınızı, sınıf arkadaşlarınızın cevapları ile karşılaştırınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 264 Cevabı 9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 264 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 264 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar