Cuma, Ağustos 19, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 61 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 61 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 61 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 61 Cevabı

GÜNLÜK HAYATTA KARIŞIMLARIN ÖZKÜTLESİ
Yaşamsal sıvımız olan kanın çok küçük miktarı incelenerek hastalıklarımız hakkında bilgi sahibi olunabilir. Bu nedenle doktora gittiğimizde zaman zaman bizden kan tahlili yaptırmamız istenir.
Kan tahlili yapmak amacıyla önce kan alma işlemi yapılır. Ardından pıhtılaşması engellenmiş olan bir tüp kan, santrifüj edilir. Santrifüjleme, çok hızlı şekilde aynı yönde döndürerek karışımı bileşenlerine ayırma yöntemidir. Kan ayrışırken yoğun kısımlar (özkütlesi büyük olan) dibe doğru yönelir. Bunun sonucunda kan, altta kırmızı küreler (alyuvarlar) ve üstte plazma olmak üzere iki ana kısma ayrılır; arada kan pulcuk- ları (platelet- trombosit) ve beyaz kürelerden (akyuvarlar) oluşan çok ince bir hat oluşur. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi kanın toplam hacminin yaklaşık olarak %55’i plazmadan, %45’i kan hücrelerinden oluşur.

Kan kabaca plazma ve kan hücrelerinden oluştuğuna göre, kan, plazma ve kan hücrelerinin hacimce yüzdelerini sütun grafiği üzerinde gösteriniz.

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 61 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 61 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar