Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 63 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 63 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 63 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 63 Cevabı

MADDELERİN SAF VE KARIŞIK HÂLLERİ
Günlük hayatta maddelerin saf hâline ihtiyaç duyduğumuz birçok alan bulunmaktadır. Ancak saf hâliyle kullanılmak istenen maddeler karışım içinde de olabilir. Böyle bir durumda karışımın ayrıştırılmasında yapılacak işlem, karışımı oluşturan maddelerin fiziksel ve kimyasal özelliklerine göre belirlenir.
Örneğin altın cevherine ulaşmak için birçok uygulamanın dışında modern araçlar olmadan eski bir yöntem kullanılır. Bu yöntemin dayandığı ilke, altının özkütlesinin bir arada bulunduğu karışım içindeki maddelerden çok daha büyük olmasıdır. Yöntem, nehir kenarlarında bulunan taş ve kaya çevresindeki tortunun tavaya benzer bir kap içinde dairesel olarak döndürülmesiyle uygulanır. Böylelikle tortu içindeki altın, toprak ve diğer kalıntılardan ayrıştırılmış olur. Altın; kuyumculuk, elektrik ve elektronik, inşaat alanlarında kullanıldığı gibi uzay kıyafetlerinin başlığına ince levha şeklinde yerleştirilerek astronotları zararlı ışınlardan korumak ve yapay uyduların yüzey sıcaklığını denetlemek gibi pek çok amaç için de kullanılır.
Maddelerin saf hâline ihtiyaç duyduğumuz gibi saf maddelerden elde ettiğimiz karışımlar da günlük hayatta sıklıkla kullanılmaktadır. Porselen bu maddelerden biridir. Porselen, ekmek hamuru yapımına benzer bir süreçten geçerek elimize ulaşır. Bunun için kil, kuvars gibi doğal ham maddeler belli oranlarda karıştırılır. Toz hâline getirilip karışımdan elde edilen porselen hamuru, şekil verildikten sonra yüksek sıcaklıktaki fırınlarda pişirilir. Burada amaç porselenin kalitesi, dayanıklılığı, sıvı geçirmezliği, renkleri ve desenleri için karışım sonucu elde edilen hamurun özkütlesinin belli bir değerde olmasını sağlamaktır. Bu sayede dayanıklı ve kullanışlı porselen günlük hayatta endüstriyel elektrik sistemlerinde elektriksel yalıtım, diş hekimliğinde kaplama, mutfak gereci olarak tabak, bardak gibi ürünler şeklinde karşımıza çıkar.
Katılar gibi sıvıların özkütlelerinden ya da sıcaklığa bağlı olarak değişen özkütlelerinden yararlandığımız durumlar da bulunmaktadır. Örneğin kış aylarında, aslında karışım olan göl suyu donarak göl yüzeyi üzerinde yürünebilir katman oluşturur. Bu sayede balıkçılar tekneye ihtiyaç duymadan yüzeyde açtıkları oyuktan balık temin ederler.

Sizce hangi durumlar yeni karışımların oluşturulmasına neden oluyor? Kısaca açıklayınız.

Saf maddeler ve saf maddelerden elde edilen karışımlar her alanda kullanılabilir mi? Bir örnek vererek kısaca açıklayınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 63 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 63 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar