Cuma, Ağustos 19, 2022
Ana Sayfa9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 66 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 66 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 66 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 66 Cevabı

Altın; doğada az bulunan, ısıyı ve elektriği iletebilen, parlak ve göz alıcı bir madendir. Beyaz, sarı ve kırmızı gibi çeşitli renklerde beğenimize sunulur. Bu renklerin hepsi bilimsel bir anlam ifade eder. Eğer altın nikel ile alaşımlanmışsa beyaz, gümüş ile alaşımlanmışsa sarı, bakır ile alaşımlanmışsa kırmızı renkte olur.

Aynı ayarda (karışım oranları aynı olan) eşit kütleli beyaz, sarı ve kırmızı altın yüzük su dolu bir bardağa bırakılırsa hangisi daha çok su taşırır? Neden?
(Hesaplamalarınızda aşağıda verilen tablodaki bilgilerden yararlanınız.)

Ebru sanatı en eski kâğıt süsleme sanatlarından birisidir. Bu sanatta ebru sıvısının üzerine serpiştirilen boyalarla oluşturulan desenler kâğıda aktarılır. Ebru sıvısı hazırlanırken saf suyun içine belirli ölçülerde kitre denilen bir madde konulur. Su, ağzı kapalı bir kapta bu şekilde bir süre bekletilir. Belirli zaman aralıklarında karıştırılarak kitrenin dağılması ve ebru sıvısının gerekli kıvama ulaşması sağlanır. Ebruda sapı gül dalından, kılları at kılından yapılan fırçalar kullanılır. Fırçanın ucuna istenilen renkte boya alınır. Fırçanın sapı parmağa vurularak fırçanın ucundaki boyalar sıvının yüzeyine serpilir. Kullanılan boyaya ise sığır ödü katılır. Boyanın renginin açık ya da koyu olması kullanılan ödün miktarına bağlı olarak değişir.

Sizce suya kitre denilen bir maddenin katılmasının sebebi nedir? Açıklayınız.

Boyaya katılan sığır ödünün görevi ne olabilir?

Bir ebru sanatçısı daha önce yaptığı bir eserin aynısını tekrar yapabilir mi? Neden?

Siz de genel ağ adreslerinden araştırma yaparak evinizde bir ebru çalışması yapınız. Bu çalışma sırasında gerekirse büyüklerinizden yardım alınız.

  • Cevap:
    9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 66 Cevabı

9. Sınıf Fizik Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 66 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar